Искам да покажа на японците красотата на България
Представихме бг компании от IT и биотехнологиите на наши вложители Имах шанса да срещна невероятни българи С Олимпийските игри в Токио желаеме да покажем, че хората могат да надмогнат К-19
Н. Пр. дипломат Нарахира Хироши бе упълномощен в България през август 2020 година Преди това е заемал високи постове в Япония. Бил е заместник-министър в Министерството на земите, инфраструктурата и превоза, консултант в посолството на Япония във Англия. Завършил е право в Токийския университет, магистратура по обществена администрация в Харвардския университет и има магистърска степен в Станфордския университет. Той стартира мандата си със свежи хрумвания за развиване на другарските връзки сред Страната на изгряващото слънци и България.
10 година след повредата в АЕЦ Фукушима1 поданици на региона се завърнаха по родните места Освен културата, ще разпространявам и кухнята ни, която е огледало на душевността, споделя Н.Пр. Нарахира Хироши в особено изявление за вестник СТАНДАРТ
- Ваше превъзходителство, преди седем месеца, когато бяхте упълномощен за дипломат на Япония в България, споделихте желанието си да полагате старания за укрепването на другарските връзки сред двете страни, изграждани над 100 година Пандемията сътвори ли компликации пред Вашите амбициозни планове?
- Истина е, че коронавирусът оказва огромно въздействие върху работата на Посолството. Но тази комплицирана обстановка не касае единствено нас, а всички страни по света. Ето за какво считам, че би трябвало да работим дружно, с цел да я преодолеем. При актуалните условия видеоконференциите се оказаха комфортен и ефикасен метод да вършим работата си. Така поддържаме връзка както с хора от страната, по този начин и с Япония. Този вид връзка е допустимо да остане всеобщо желан и след края на епидемията. Освен това, съобразявайки се с всички заповеди на министъра на опазването на здравето, организирахме няколко срещи лице в лице, на които имах шанса да се срещна персонално с невероятни българи. Оценявам тези благоприятни условия, с помощта на тях почувствах какво е да работя в тази прелестна страна.
- Япония също е съществено наранена от пандемията. Как управляващите и популацията се оправят с новите проблеми?
- В Япония бе оповестено изключително състояние в Токио и три прилежащи префектури, като то беше прекъснато на 21 март. За да се предотврати повторното разпространяване на вируса е належащо хората да са внимателни. Японците се пробват да се приспособят към новия метод на живот, спазвайки съществени противоепидемични ограничения. Самоконтролът и сдържаността са напълно в името на общото богатство. Противоепидемична мярка от страна на държавното управление бе съкратеното работно време на заведенията по време на изключителното състояние. Постигайки баланс с икономическите ограничения, част от които включват спомагателен бюджет и акции като Go To Travel (понастоящем краткотрайно спряна), страната прави всичко допустимо да работи деликатно и дейно. По този метод по едно и също време посредством съдържателните и своевременни политически ограничения, както и самоконтролът и готовността за подпомагане от страна на популацията, Япония поставя старания за попречване на разпространяването на болестта.
- Каква е съответната стратегия на Япония за възобновяване на стопанската система след затихване на епидемията?
- Задачите, по които Япония би трябвало да работи по-усилено, са цифровизация, преход към " зелено " общество, отговор на новите потребности в опазването на здравето и медицината и основаването на по-гъвкави вериги за доставки. Икономическите ограничения, ориентирани към цифровизация и " зелено " общество са един от стълбовете в проекта за развиване, който настоящето ръководство обмисля. В сегашната обстановка на ковид дигитализацията в бизнеса и администрацията е нещо мощно значимо. За да може всеки жител да се възползва от удобството на дигитализацията, държавното управление влага средства в поддържането на инфраструктура, която да служи за база. Япония има намерение да поеме самодейността като водач на свободната търговия на фона на настоящия срив на международната стопанска система. На миналогодишната среща на върха на Г-20 Япония съобщи желанието си да сведе излъчванията на парниковите газове до нула до 2050 година, като по този метод реализира въглеродна индиферентност. Тази подготвеност бе високо оценена и на обособените срещи с водачите на всяка страна. Предприемането на самодейни ограничения в битката с световното стопляне се чака да докара до повече вложения в японските компании и до съдействие на международно равнище. По този метод нуждата от основаване на " зелено " общество би привлякла още повече внимание. Екологизирането би било невероятно без развита цифрова инфраструктура, която да го поддържа. Ето за какво настоящето държавно управление гледа на горните две условия като на значими съставни елементи от тактиката за развиване на стопанската система и концентрира напъните си в тях.
- В началото на Вашия посланически мандат заявихте, че имате желание да работите за възстановяване на изискванията в икономическите българо-японски връзки, тъй че да се увеличи ползата на японските компании към вложения в България и съдействие с български компании. Какви съответни дейности ще предприемете?
- Заради пандемията сега интернационалните пътувания са мъчно осъществими, включително и за бизнеса. Затова главната ни работа в тази сфера се прави в онлайн форма. През февруари в съдействие с JETRO представихме няколко нови български компании от секторите на IT и биотехнологиите, на евентуални японски вложители, като в границите на два дни бяха извършени и няколко бизнес срещи. След като интернационалните визити станат още веднъж вероятни, бихме могли да организираме разнообразни срещи в присъствена форма. Ще продължа с напъните си за реализирането на бъдещи вложения на японски компании в България.
- Развитието на околните връзки между България и Япония предизвиква и увеличението на японски туристи у нас и на българи в Япония. Какви ограничения и начинания би трябвало да подхващат туристическите компании и държавните структури за стимулиране на двупосочния туризъм?
- Промотирането в Япония и в България на двустранния туризъм има огромен капацитет. Макар в Япония да се гледа на България като на " близка " страна, за нея не се знае доста, изключвайки розите, киселото мляко и треньора по сумо Наруто Ояката (познат като Котоошу). Вашата страна има голям брой разнолики очарования, като стартираме от природата, минералните извори, историческото завещание и стигнем до винарските мазета, кухнята и музиката. Имам голямо предпочитание благодарение на българското държавно управление и разнообразни туристически организации да се погрижа тези хубости да доближат до всички японци. Сътудничейки си с JNTO (Японска национална туристическа организация), имам желание да срещна българите още по-обстойно с туризма в Япония, като за задачата показва забележителностите на всеки район и предложа разновидности за по-изгодно пътешестване в страната.
- Любопитно е да разберем и какви са проектите на посолството за разпространение в България на деянията на японската просвета, които доста се ценят от българската общност?
- В България над 30 година се показват събития, свързани с културата на Япония, като централно място заемат Дните на японската просвета. През 2020 година заради ковид към половината от в началото замислените събития трябваше да бъдат отсрочени или анулирани. Представихме онлайн наличие, включващо видео известия, изпратени до нас от японски актьори, които през тези 30 година са били свързани с Дните на японската просвета в България. Към обичайна японска просвета бих желал да показва и японската народопсихология, наред с бизнес философията, присъща за страната. Работя и по разпространение на японската кухня. Тя е като огледало, което блестящо отразява японската просвета и психика. Включва освен суши, темпура и сукияки, само че и огромно многообразие от менюта - от домашно приготвена храна до изтънчената кайсеки кухня. Желая да показва точно предписания с тези разнородни ястия, които биха могли да се подготвят с български артикули. Наред с кухнята, бих желал да срещна хората с присъщи черти, които са вплетени в японската просвета на хранене, като сезонността и гостоприемството към госта.
- Как Япония се приготвя за лятната олимпиада и параолимпиада през юли, които бяха отсрочени през 2020 година поради пандемията?
- Олимпийските игри в Токио целят две съществени неща - да послужат за доказателство, че хората могат да надмогнат ковид, стига да са обединени, както и да покажат на останалия свят по какъв начин страната се е възстановила след огромното земетресение в Източна Япония. Провеждането на тазгодишната Олимпиада има цялостната поддръжка от водачите на страните от Г-7 и Г-20. Допитвайки се до мнението на експерти от СЗО и други, уредниците на игрите подхващат ограничения против болестта и организират постоянна подготовка за осъществяване на безвредно съревнование. Обмислят цялостни ограничения като нужни проби, реакция при разнообразни сюжети, без това наложително да постанова имунизация. За да може да се обезпечи допустимо най-благоприятна среда, в която състезателите да се показват в най-хубавата си форма, са готови всички ограничения - от момента на тяхното идване в страната до заминаването им. Япония заяви на Международния олимпийски комитет (IOC) и Международния параолимпийски комитет (IPC) своето решение да не приема фенове от чужбина. Двата комитета показаха почитание и одобриха решението.
- Япония отбелязва на 11 март 10 години от повредата в АЕЦ Фукушима 1, породена от цунами. Какво е направено през тези години за обезопасяването на централата, ликвидирането на вредите в региона, радиоактивното замърсяване в морето и за запазване здравето на хората в покрайнината?
- С цел допустимо най-бързо възобновяване след бедствието, японското държавно управление основа Агенция по реставрацията (Reconstruction Agency) и през миналите 10 година поставя всевъзможни старания в дилемите, които е сложила. Част от тези задания включват подкрепяне на засегнатите от земетресението, обновяване на инфраструктурата, промишлеността и туризма, възобновяване след атомната злополука. Поставяйки преди всичко здравето на хората, под управлението на Министерството на околната среда бяха осъществени действия по обезвреждане на радиацията от жилищната повърхност до близките гори. 10 година по-късно стана допустимо доста от потърсилите леговище в други райони локални поданици да се върнат в родните си места. И с цел да не се повтори нещастието още веднъж, японското държавно управление споделя обстоятелствата и уроците от случилото се както с популацията, по този начин и с останалия свят. Що се отнася до питателните артикули от Япония, бих желал да уверя, че страната прави инспекции въз основата на извънредно строги стандарти даже спрямо останалите страни, с което подсигурява сигурността на продуктите.
Източник: standartnews.com
КОМЕНТАРИ